Ako vybrať plutvy?

Plutvy sú praktickým pomocníkom, ktorý nám umožňuje plávať rýchlejšie, prekonávať dlhšie vzdialenosti a dosahovať väčšie hĺbky. Aby správne splnili svoj účel, predstavíme vám jednotlivé možnosti a poradíme, ktoré plutvy najlepšie zodpovedajú vaším potrebám.

Plutvy sú praktickým pomocníkom, ktorý nám umožňuje plávať rýchlejšie, prekonávať dlhšie vzdialenosti a dosahovať väčšie hĺbky. Aby správne splnili svoj účel, predstavíme vám jednotlivé možnosti a poradíme, ktoré plutvy najlepšie zodpovedajú vaším potrebám.

Doba čítania 7 min.
Oldřich, redakcia Heureka.sk

Podľa použitia môžeme plutvy rozdeliť na:

●      Plutvy na plávanie

●      Plutvy na šnorchlovanie

●      Plutvy na potápanie

●      Plutvy na freediving

Na plávanie môžeme použiť viaceré druhy plutiev.

Pre začínajúcich plavcov, ktorí sa učia základom plávania sú vhodné dlhšie plutvy s mäkkými listami, ktoré zlepšujú vytrvalosť a zvyšujú flexibilitu členkov. Plavcom, ktorí už majú osvojené základy, pomáhajú krátke plutvy s pevným listom zosilniť dolné končatiny, správne rozvíjať tempo a techniku. Oboje sú najčastejšie vyrábané z plastu, tvrdenej gumy alebo polyméru. Na dynamické plávanie je vhodná monoplutva. Volíme mäkší, pružný list, najčastejšie je vyrobený z laminátu, alebo karbónu.

Na šnorchlovanie v teplých vodách sú vhodné botičkové plutvy s mäkšou, stredne dlhou konštrukciou listov. Dovoľujú plynule potápanie i plávanie na stredne dlhé vzdialenosti, bez zbytočného plytvania energie a únavy nôh. Zväčša sú vyrobené kombináciou materiálov. Kvalitnejšie plutvy majú papučky z mäkkej termogumy a listy z pružných, odolných termoplastov.

Na potápanie sú vhodné skôr dlhšie a pevnejšie plutvy, aby náš pohyb pod vodou bol plynulý a bez veľkej námahy. V chladnej vode sa používajú remienkové plutvy obuté na neoprénové topánky, táto kombinácia výborne udržiava tepelný komfort potápača i vo väčších hĺbkach.

Pre freediving a spearfishing sú vhodné veľmi dlhé a pevné plutvy, špeciálne navrhnuté pre účinný, efektívny pohyb pod hladinou. Výrazne obľúbenejšie sú papučkové plutvy pre ich aerodynamický dizajn, menší objem a väčší výkon. Na miestach kde je obmedzený prístup k vode, alebo skalnaté pobrežie sa používajú modely s remienkovým zapínaním. Listy sú vyrobené z kvalitných plastov, termoplastov, sklenených, uhlíkových vlákien a ich kombinácií. Začiatočníkom postačia plutvy z kvalitných plastov, skúsení freediveri siahnu po plutvách zo sklenených alebo uhlíkových vlákien. Športoví freediveri siahajú po monoplutvách pre ich výkon.

Jednotlivé modely plutiev sa od seba líšia spôsobom obutia, veľkosťou, dĺžkou, tvarom listov, materiálom a farbou.  Jednotlivé možnosti sú:

Papučkové alebo remienové plutvy ?

Papučkové alebo botičkové plutvy s uzavretou, plnou pätou, sú ľahšie, mávajú kratšie, flexibilnejšie listy, vytvárajú menší odpor a lepšie prenášajú energiu z nôh. Používajú sa najmä na šnorchlovanie a potápanie v teplých vodách. Pri výbere dbajte na správnu veľkosť. Vyberajte rovnaké číslo ako pri bežnej obuvi, prípadne požiadajte obchod o premeranie vnútornej dĺžky papučky. Plutvy by po obutí mali príjemne kopírovať nohu, nemali by tlačiť, ani sa vyzúvať. Pre dlhšie použitie odporúčame do plutiev obuť neoprénové ponožky.

Remienkové plutvy majú otvorenú pätu a nastaviteľné popruhy. Sú ťažšie, pevnejšie, viac vydržia, ponúkajú výrazne vyšší výkon, jednoduchšie sa obúvajú a zafixujú na nohe. Remienkové plutvy sú najčastejšie používané na potápanie v chladnej vode. Do plutiev sa obúvajú neoprénové topánky, ktoré udržujú teplo a sú výborným pomocníkom pri potápaní zo skalnatého pobrežia či nedostupného terénu.

Existujú aj rekreačné remienkové plutvy, do ktorých nie je potrebné obúvať topánky. Obúvajú sa na bosú nohu, či neoprénovú ponožku. Ich výhodou je prispôsobivá veľkosť, často 3-4 po sebe nasledujúce veľkosti, čo ocenia ďalší členovia vašej rodiny, alebo priatelia s podobnou veľkosťou nohy.

Akú veľkosť plutiev vybrať ?

Papučkové plutvy si vyberajte priamo na nohu. Topánka by mala byť z príjemných mäkkých materiálov a po obutí pohodlne kopírovať nohu.

Do remienkových plutiev používame neoprénové topánky, preto pri ich výbere začíname u topánok. Ak siahneme po hrubých topánkach s vysokou podrážkou, pravdepodobne si budeme musieť zvoliť o číslo - až dve väčšie remienkové plutvy.

Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne veľkosti, často polovičné či zdvojené čísla. Vtedy sa informujme u predajcu, určite má skúsenosti a ochotne nám plutvy premeria a odporučí vhodnú veľkosť.

Krátke alebo dlhé listy ?

Každá dĺžka plutiev slúži pre iný účel. Všeobecne platí, že čím dlhší list plutiev, tým náročnejšie je s nimi plávať. Dĺžku plutiev by sme preto mali prispôsobiť svojim schopnostiam a skúsenostiam. Dlhé plutvy sú na pohľad krásne, prirodzene vzbudzujú obdiv, ale je náročné ich zvládnuť silovo i technicky. Nie je žiadna hanba začínať s kratšími plutvami a postupne sa “preplávať” k dlhším.

Klasické alebo delené listy ?

Klasické plutvy majú kompaktné, jednodielne listy, ktoré sú veľmi výkonné, vyžadujú si  však väčšie zapojenie svalov pri kopaní. Sú ideálne pre potápačov a plavcov, ktorí ocenia spätnú väzbu pri kope. Ide o overené a veľmi obľúbené prevedenie.

Plutvy s delenými listami sú pružnejšie, režú vodu s menším odporom, svoju silu získavajú z kratších, rýchlejších kopov. Sú prispôsobivé, minimalizujú záťaž svalstva a vhodné sú najmä pre dynamických plavcov a dlhé ponory.

Aký materiál plutiev vybrať ?

Najrozšírenejším a najlacnejším materiálom je polymér (plast). Moderné spracovanie plastu poskytujú dostatočnú pevnosť, pružnosť a výdrž nielen pre dovolenkové šnorchlovanie, bazénové plávanie ale aj pre komerčné a nádychové potápanie. Listy zo sklených vlákien poskytujú vyššiu tuhosť, sú pevnejšie, ľahšie a drahšie ako z polyméru. Listy z uhlíkových vlákien sú najpevnejšie a najľahšie. Poskytujú najlepší pomer vynaloženého úsilia a výkonu. Nevýhodou je ich jemnosť a cena. Listy zo sklených vlákien i uhlíka sú dostupné vo viacerých stupňoch tuhosti.

Akú farbu plutiev vybrať?

Dnes je na trhu dostupných mnoho farieb. Na dovolenkové šnorchlovanie pre seba, a najmä svoje deti siahnime po pekných, farebných plutvách, ktoré na pláži i vo vode ľahko identifikujeme. Pri potápaní budú svetlé plutvy ľahšie rozoznateľné. Na freediving sa využívajú tmavšie plutvy, na spearfishing sú vhodné prírodné farby, vďaka ktorým budeme pri love dobre maskovaní. 

Napriek rôznym poverám neexistuje farba, ktorá by vyslovene pútala pozornosť morských živočíchov a tým nás vystavila ich zvýšenému záujmu.

Záver

Kvalita plutiev sa skrýva v použitých materiáloch. Ich vlastnosti najviac ovplyvňuje dĺžka, tvar listov a vyhotovenie topánky. Platí, že čím dlhšie plutvy, a pevnejšie materiály, tým výkonnejšie, avšak aj fyzicky náročnejšie.

Pre najmenších plavcov sú vhodné ohybné, malé plutvičky z mäkkej termogumy, ktoré sú bezpečné a pohodlné. Aj tu platí ak sa dieťa bude venovať hlavne plávaniu odporúčame kratšie plutvy, ak viac šnorchlovaniu a potápaniu siahnime po stredne dlhých plutvách. Dospelým plavcom na plavecký výcvik odporúčame krátke plutvy s pevným listom, ktoré pomôžu zvýšiť rýchlosť a zlepšia techniku plávania.

Na šnorchlovanie a rekreačné potápanie odporúčame stredne dlhé plutvy, ktoré zaručia plavcovi príjemný pohyb bez zbytočnej námahy. Pre nádychové alebo prístrojové potápanie sú vhodné dlhšie plutvy s pevnými listami, ktoré efektívne šetria energiu.

Ak nám to finančné možnosti dovolia, pri výbere preferujme skôr komfort a kvalitu pred cenou a farebným prevedením. Veríme, že tento sprievodca vám pomohol zorientovať sa a vybrať vhodné plutvy. Ak máte otázky, určite neváhajte a kontaktujte špecializovaných predajcov, ktorí vám radi a ochotne pomôžu. 

Juraj, Plutvy.sk